Par auskariem - 1.daļa


Auskari un to būtība

    Visas sievietes dievina rotaslietas – tas nevienam nav noslēpums. Visos laikos auskari bijuši vispopulārākais rotaslietu veids. Tie ir  ne tikai  visievērojamākā jebkuras dāmas rota, auskari akcentē uzmanību uz pašu galveno – uz sievietes seju! Mūsdienu auskaru modeļu daudzveidība spēj ne tikai viegli šokēt pircēju, bet arī likt aizdomāties, kāds auskaru dizains piestāvēs tieši viņai! Uz kādiem faktiem jābalstās, izvēloties auskarus? Bieži vien meitenes saskaras ar grūtu izvēli- šie auskari ir pārāk lieli un masīvi, šie – gari, tie – nemanāmi un mazi. Mēs palīdzēsim Jums tikt skaidrībā, kādām detaļām jāpievērš uzmanība, izvēloties tik svarīgu juvelierizstrādājumu kā auskari!

 

 Auskari – izsmalcināta Jūsu imidža detaļa

    Kad mēs vēlamies mainīt kaut ko savā dzīvē, tad vispirms skrienam uz veikalu un cenšamies atjaunot savu garderobi, vai dodamies uz frizētavu, lai stilists – profesionālis palīdzētu nomainīt mūsu imidžu. Mēs esam gatavi pāršķirt šo dzīves lappusi un sākt visu no tīras lapas. Blondīne pārkrāsojas par spilgtu bruneti – neapšaubāmi, viņa ir gatava uzsākt jaunu dzīvi. Pēc izvēlētā imidža, apģērba fasona un krāsu gammas var viegli uzminēt garderobes īpašnieces stilu. Tādi moderni aksesuāri, kā stilīgi auskari, kaklarota vai zīmoggredzens pastāstīs par savu saimnieci daudz vairāk, nekā jebkurš stāstījums. 
    Mūsdienu dizaineri – juvelieri izstrādā un rada jaunus, daudzveidīgus auskaru modeļus. Kāpēc? Tāpēc, ka mūsdienu sieviete ir neprognozējama būtne- šodien viņa ir romantiska un izsmalcināta dāma, kas dod priekšroku nelieliem auskariem-nagliņām ar pērlēm, bet rīt – liktenīga pavedēja un vīriešu siržu lauzēja ar grezniem briljantu auskariem. Mūsdienu auskaru uzdevums – saskanēt ar sievietes šodienas tēlu, bet tas var būt atkarīgs no vēlmēm un noskaņojuma, kas mainās ik minūti. Tādēļ sievietes garderobē jābūt vairākiem auskaru pāriem, un tie visi ir jāpieskaņo noteiktam gadījumam, imidžam un apģērba stilam.

 

Auskari-to valkāšanas vēsture un tradīcijas.

    Laikam šodien auskari piedzīvo savas popularitātes virsotni, taču, neskatoties uz iepriekšminēto faktu, šo populāro rotaslietu var nosaukt par vissenāko rotu pasaulē.
    Ja iedziļināmies vēsturē, var droši apgalvot, ka sākotnēji auskari bija izteikti vīriešu atribūts un rotaslieta. Mūsu senči centās pasargāt sevi no ļauniem gariem ar talismanu palīdzību, ko karināja uz ķermeņa. Ir droši zināms, ka pirmie auskari pastāvēja jau pirms vairākiem gadu tūkstošiem senajā Āzijā. Prasmīgie meistari jau tad mācēja izgatavot auskarus vīriešiem. Senie asīrieši  un ēģiptieši ar šī aksesuāra palīdzību apliecināja savu augsto stāvokli sabiedrībā. Senajās austrumu valstīs ļoti populāri bija zelta un sudraba auskari ar dārgakmeņiem: safīriem, smaragdiem, rubīniem. Austrumu juvelieru bagātā fantāzija bija bezgalīga – visgreznākie auskari tika izgatavoti tieši tur.
 
   Senā Grieķija un  Roma bija slavenas ar savu rotaslietu ražotnēm ne mazāk, kā austrumu valstis. Auskari no zelta, visticamāk, ieņem pirmo vietu kopējā to rotaslietu skaitā, ko atrada ēģiptiešu faraonu kapenēs. Apburošās romietes un grieķietes ar vislielāko prieku vilka elegantos pērļu auskarus, ar to parādot savu augsto stāvokli sabiedrībā un pārticību. Augstmaņi deva priekšroku dārgakmeņu krāsu daudzveidībai un to zaigošanai- uz laicīgiem pasākumiem viņi vilka auskarus ar granātiem, safīriem, topāziem un rubīniem.
 
    Kā zināms, auskari spēlēja ne tikai rotas lomu, ar šī aksesuāra palīdzību radās vairāku tautu tradīcijas un paražas. Piemēram, čigāni lika zēnam ausī auskaru, kas dzima ģimenē pēc iepriekšējā bērna nāves. Katrs auskars pirātu ausī nozīmēja kaujā ieņemto kuģi. Pieredzējušie jūrnieki lika auskaru ausī pēc tam, kad šķērsoja ekvatoru, un viņiem bija atļauts netraucēti likt savas kājas uz galda pabā vai krogā. Zagļi un laupītāji nēsāja auskaru kā protesta apliecinājumu pret baznīcas tiesu un, lai apzīmētu savu piederību sociālajam „padibeņu” slānim.
 
    Senajā Krievzemē auskaru nēsāšanas tradīcija arī iesakņojās diezgan ātri. Gadsimtiem ilgi zelta auskari senajiem krieviem kalpoja par neparastu rotu. Auskari meitenes ausīs noteica viņas sociālo stāvokli un viņas ģimenes vēsturi. Piemēram, vienkāršie ļaudis nēsāja auskarus no dzelzs vai vara, turīgākie tirgotāji varēja atļauties sev un savām meitām dārgus auskarus no sudraba. Bet jaunas kņazienes bija vienkārši spiestas nēsāt zelta auskarus ar rubīniem un smaragdiem.
 
    Auskars kazaka ausī liecināja par dzimtas piederību un lomu kazaku pulkā, lai gan droši nav zināms, kā šī tradīcija ir radusies. Vienīgais mātes dēls auskaru nēsāja kreisajā ausī. Pēdējais dēls dzimtā auskaru lika labajā ausī, un tas liecināja, ka viņš ir pēdējais vīrietis savā dzimtā. Bet vienīgajam bērnam ģimenē ar auskariem rotāja abas ausis. Šī tradīcija bija ne tikai kā zēna talismans uz mūžu, tā ietvēra sevī arī praktisko pielietojumu: līdzinoties pa kreisi, vada komandieris skaidri redzēja, kuru no zaldātiem ir jānosargā kaujas laukā.
 
    Šodien, 21.gadsimtā, dārgo auskaru nēsāšana tiek uztverta kā imidža daļa, kā skaists aksesuārs. Turklāt, auskari jaunu cilvēku ausīs var liecināt par viņu pieķeršanos noteiktajam kultūras virzienam vai par viņu netradicionālo seksuālo orientāciju. Auskari mūsdienās– ir rota ne tikai ausīm- ar tiem rotā jebkuru ķermeņa daļu. Pīrsings tiek uztverts kā hobijs, māksla vai iemesls izcelties pūlī. Pīrsings ir rota, kurai pagaidām nav atrasts praktisks vai konstruktīvs pielietojums.
 
    Mūsdienās auskari ir tikpat populāri kā vairākas tūkstošgades atpakaļ. Ir daudz juvelieru auskaru variantu, kuri  atšķiras pēc savas konstrukcijas un ārējā izskata. Šodien auskarus nēsā gan sievietes, gan vīrieši visās valstīs dažādos zemeslodes kontinentos.
 

Avots: 
www.sudrabanams.lv

(turpinājums 2.daļā)
 
Komentāri (0)  |  2010-07-29 07:43  |  Skatīts: 1795x         Ieteikt draugiem       TweetMe

Atpakaļ