Pērles: burvīgas un dažādas - 2.daļa


Dekorēšana

    Ir vērts atsevišķi apskatīt pērlīšu dekorēšanas metodes. Mūsdienīgās pērlītes pārsteidz ne tikai ar krāsas un formu daudzveidību. Modē atgriežas arī senie dekorēšanas paņēmieni.

Lampworking (lampwork, burtiski no angļu valodas "darbs ar lampu") – tā ir stikla apstrādes tehnika ar degļa vai lampas izmantošanu ar nolūku piešķirt stiklam vēlamo formu. Mūsdienīgā praksē šo paņēmienu sauc arī par flameworking vai torchworking, jo mūsdienās eļļas lampas vairs neizmanto. Agrāk lampwork bija ražots virs eļļas lampas liesmām (no šejienes arī nosaukums), mākslinieks piepūta gaisu liesmās caur trubiņu. Mūsdienīgās lampwork pērlītes izgatavo virs gāzes degļa (atšķirībā no eļļas lampas deglis ļauj sasniegt augstākas temperatūras, kas ļauj efektīvāk kontrolēt procesu) uzkarsējot stikla stieni un aptinot iegūtu stikla diegu ap metālisko ietvaru, kas apstrādāts ar speciālu šķidrumu. Pēc tam kad pērlītes pamatne ir noformēta meistars var uzklāt uz tās virsmas citas krāsas stiklu. Tādejādi izmantojot dažādas rotāšanas tehnikas tiek veidotas daudzveidīgas pērlītes. Un tikai pēc tam pērlīte tiek apdedzināta krāsnī lai kļūtu izturīgāka. Tādā veidā var ne tikai panākt dažādu krāsu izmantošanu vienas pērlītes ietvaros, bet arī „iekausēt” pērlītē dažāda veida rakstus un ornamentus.

Millefiori   (no itāļu «milli» – tūkstotis un «fiori» – ziedi) – senā itāļu stikla pūtēju tehnika, pie kuras raksts uz stikla formējas visa stikla cilinra garumā. No daudzkrāsaina stikla tiek veidots raksts (visbiežāk – vienkāršie ziedi), pēc tam sanākušo cilindru uzkarsē un izstiepj tievajā stikla kociņā vai vajadzīgā biezuma stienī tā lai katrā griezumā saglabātos vienāds raksts. Tāpat ļauj veidot dažādas formas un konfigurācijas pērlītes. Līdz ar stiklu millefiori tehnikā izmanto plastiku. Vēl jo vairāk, ar plastika parādīšanos millefiori kļuva pieejams ikvienam, kas vēlās sevi izmēģināt šajā tehnikā.

 

     Slīpēšana tiek pārsvarā izmantota dārg- un pusdārgakmeņu apstrādē. Slīpēšana, kā to var secināt no nosaukuma, paredz vairāku ģeometriski pareizu plakņu, skaldņu, veidošanu uz akmens virsmas, no kurām atspīdēs uz kristālu krītošā gaisma. Pēc vairākkārtēja iekšēja atspulga un laušanas gaismas stari sašķeļas spektrālajās sastāvdaļās un atstājot akmeni veido gaismas un pustoņu spēli uz tā virsmas. Slīpēšanas atšķiras pēc sarežģītības pakāpes. Vissarežģītākajā un pievilcīgākajā dimanta slīpējumā var būt līdz pat 240 skaldnēm. Stikla pūtēji sen ir pārņēmuši šo juvelieru paņēmienu un veiksmīgi izmanto to plastika un stikla pērlīšu izgatavošanā, imitējot dabiskajiem akmeņiem raksturīgu greznību. Par īpaši vērtīgajiem tiek uzskatīti Swarovski kristāli, kas ražoti no optiskā kristāla. Swarovski kristālu noslēpums ir unikālos slīpēšanas paņēmienos, alumīnija pārklājuma kvalitātē un ideāli veidotajai robežai starp foliju un akmeni.

       Ietvarošana kļuva par vēl vienu interesantu dekoratīvu risinājumu. Stikla vai metāliskais pērlītes ietvars padara to līdzīgu dārgumam, piešķir tai nozīmīgumu un svaru. Par citu tās pašas ietvarošanas veidu var uzskatīt inkrustāciju. Piemēram, lielas metāliskās pērles var inkrustēt ar kristāliem vai ar metālu inkrustēt stikla vai plastika pērlītes, veidojot neatkārtojamus rakstus.

        Emālija – plānā stikla virskārta, ko iegūst apstrādājot ar augstu temperatūru. Emālijas ļauj veidot rakstus uz jebkuras virsmas, tai skaitā arī uz pērlītēm. Emāliju uzklāšanai izmanto dažādus paņēmienus: krāsošana ar iemērcēšanu, aplīšanu, pulverizatoru vai pat elektrostatiku. Pēc izžūšanas emāliju apdedzina (saplūdina) pie 750 līdz 950 grādu temperatūras. Bieži vien emālijas zīmējuma kontūras uz pērlītēm izdala ar metālisko diegu.

        Un nenoliedzami viens no galvenajiem dekorēšanas veidiem ir un paliek krāsošana. Kā paša stikla, no kura tiek ražotas pērlītes, krāsošana, tā arī  krasas uzklāšana uz gatavās pērlītes. Pateicoties mūsdienīgajām krāsošanas tehnoloģijām mums ir pieejami ne tikai laika izturīgi un izturīgi nokrāsoti izstrādājumi, bet arī lieliska krāsu, pustoņu un rakstu daudzveidība.

 

 

Avots: www.craft.lv

 

Komentāri (0)  |  2010-08-02 20:43  |  Skatīts: 1869x         Ieteikt draugiem       TweetMe

Atpakaļ