Konkrēti ieteikumi dārgakmeņu kopšanā.
Akvamarīns - ja akmens nebūtu savienots ar rotaslietu, tad kopšana neradītu nekādas grūtības.
Aleksandrīts - karstumā var zaudēt krāsu. Ja akmens nebūtu savienots ar rotaslietu, tad kopšana neradītu nekādas grūtības.
Dimants (briljants) - spēcīgs, bet ļoti trausls, un tas būtu jāsargā no nejauša trieciena, straujas temperatūras maiņas un uguns. Kopšana nerada nekādas grūtības.
Ametists - tam ir nepieciešama ultraskaņas tīrīšana.
Berils - ja akmens nebūtu savienots ar rotaslietu, tad kopšana neradītu nekādas grūtības.
Tirkīzs - ļoti higroskopisks materiāls. Rotas, kas izgatavotas no tā, ir jāsargā no straujas temperatūras maiņas, no sakarsuma, no skābes iedarbības, no abrazīva un dūmiem, to nevar mazgāt ziepjūdenī. Atļauts mazgāt tikai destilētā ūdenī. Lai no akmens noņemtu taukus un eļļas, izmanto ūdens spirta šķīdumu. Ultraskaņas un tvaika apstrāde tam nav piemērota. Tirkīzs var izdegt saulē. Stipri dūmi un dažādi kosmētikas līdzekļi var izmanīt akmens krāsu no zilās līdz zaļai.
Granāts - tas ir jāsargā no straujas temperatūras maiņas. Tā kopšana nerada nekādas grūtības.
Kalna kristāls - tas var saplaisāt no karstuma. Šim akmenim ir ieteicama ultraskaņas tīrīšana.
Smaragds - tas ir jāsargā no nejaušiem triecieniem, sakaršanas un spiediena. Nelietot ultraskaņas un tvaika tīrīšanu. Akmens izturīgs pret skābi bet viegli zaudē krāsu temperatūrā virs 700°C.
Pērles - ir jāaizsargā no karstuma, atklātas liesmas (tā kā tās satur 2% ūdens, tas var saplaisāt un zaudēt savu spīdumu), no skābes iedarbības, abrazīviem un dūmiem, kā arī no kosmētikas līdzekļiem. Pērles vajadzētu jālieto bieži un vienmēr turēt tās tīras, tīrīt tās var tikai vājā ziepju šķīdumā. Tās var arī mazliet patīrīt ar kartupeļu cieti, lai likvidētu lieko mitrumu un netīrumus.
Korallis - ir jāsargā no karstuma, no abrazīva iedarbības, kosmētiskas līdzekļiem, kuri pavājina akmens krāsu un izraisa koraļļu novecošanu. Tīrīt to var tikai vājā ziepju šķīdumā.
Lazurīts - ir jāsargā no straujas temperatūras maiņas, abrazīva ietekmes un skābes. Tīrīt tikai ziepjūdenī.
Nefrīts - var sabojāt atklātas uguns tuvumā. Kopšana nerada nekādas grūtības.
Opāls - nedrīkst ilgstoši to turēt saulē. Tas dehidrējās un zaudē savu mirdzumu un paliek piena balts. Akmens ir jāsargā no straujas temperatūras maiņas, jo tas var saplaisāt un zaudē daudz mitruma, ko satur opāls. Tas ir jāsargā no triecieniem un pakļaušanos abrazīviem materiāliem. Akmeni var mazgāt vieglā ziepjūdenī. Ultraskaņas un tvaika apstrāde nav piemērota.
Rubīns - tas ir jāsargā no liela karstuma. Kopšana nerada nekādas grūtības.
Turmalīns - to var mazgāt ziepjūdenī. Ultraskaņas un tvaika tīrīšana nav piemērota.
Topāzs - tas ir jāsargā no nejaušiem triecieniem un straujas temperatūras maiņas. Kopšana nerada nekādas grūtības.
Krizoprazs - jāaizsargā no pārkaršanas. Kopšana nerada nekādas grūtības.
Krizolīts - jāaizsargā no skābes. Tīrīt var tikai ziepjūdenī.
Safīrs - tas ir jāsargā no liela karstuma. Ja akmens nav savienots ar rotaslietu, tad tīrīšana nerada nekādas grūtības.
Cirkons - jāsargā no nejaušiem triecieniem. Kopšana nerada nekādas grūtības.
Citrīns - ir nepieciešama ultraskaņas tīrīšana. Tas jāsargā no triecieniem.
Pirmkārt, ir jāzina, kāda cietības pakāpe ir jūsu akmenim. Piemēram, briljantam, safīram, smaragdam, rubīnam, kvarcam, topāzam, parastajam berilam, akvamarīnam, un dažiem citiem akmeņiem ir cietības koeficients ne mazāks par pieci. Tādēļ šos produktus, ir iespējams tīrīt mazgāšanas pulvera šķīdumā ar mīkstu suku, bet tikai metālizstrādājumus - zelta vai platīna bet ne sudraba. Pēc tam rotaslietas jāskalo destilētā ūdenī.
Avots: https://www.laiki.lv/Skaistumkopsana/