Kā kopt rotaslietas? (1.daļa)


Bieži  vien grēkojam, mājas darbus darot ar rotaslietām, labāk gan to darīt bez tām. Vairums līdzekļu, ko izmantojam saimniecības darbos, bojā gredzenus un rokassprādzes.

 

Pērles

Lai dabiskās pērles nezaudētu savu skaistumu, tās nepieciešams valkāt uz kailas miesas. Atstātas likteņa varā, tās var nomirt.

Mākslīgās pērles nezaudēs spīdumu un skaistumu, ja apiesieties ar tām saudzīgi. Mākslīgo pērļu izstrādājumus glabājiet mīkstā iesaiņojumā, lai pērles nesaskartos ar cietiem priekšmetiem un netiktu bojāts to pārklājums.

Lai nomazgātu pērļu izstrādājumus, izmantojiet siltu ziepju šķīdumu.

Lai pērles nesabojātu, raugieties, lai tās nesaskartos ar skābēm un taukvielām.

Lai pērles nekļūtu blāvas, neglabājiet tās sildierīču tuvumā, tās ir ļoti jutīgas pret temperatūras svārstībām.

Neatstājiet pērles mitrās telpās, piemēram, uz vannas istabas plaukta. No mitruma tās kļūs blāvas.

Reizēm īstas pērles “izpeldiniet” īstā jūras ūdenī - tas atsvaidzinās tās.

 

Dārgakmeņi un pusdārgakmeņi

Lai juvelierizstrādājumi ar dārgakmeņiem nezaudētu spožumu, akmeņus regulāri apslaukiet ar samta, velvēta vai mīksta zamša lupatiņu.

Ja jums ir juvelierizstrādājumi, kuros iestrādātas plānas akmens, piemēram, malahīta, plātnītes, nemērcējiet tos ūdenī un nepakļaujiet ilgai saules gaismas iedarbībai, jo tas izkausēs mastiku, ar ko akmens iestiprināts.

Lai juvelierizstrādājumi ilgāk kalpotu, sargājiet tos no kaitīgas apkārtējās vides iedarbības: obligāti noņemiet visas rotas, ne tikai veicot saimniecības darbus. Bieži vien zem gredzenu akmeņiem sakrājas putekļi un netīrumi. Lai notīrītu šīs grūti pieejamās vietas, paņemiet nosmailinātu sērkociņu vai zobu bakstāmo, aptiniet tā galiņu ar vati, samērcējiet glicerīnā vai etilspirtā un noņemiet netīrumus ar šo irbuli.

Juvelierizstrādājumus, kas zaudējuši mirdzumu, varat atsvaidzināt, liekot lietā zobu birstīti un ziepjūdeni, kuram pievienots nedaudz ožamā spirta (1 tējkarote uz pusglāzi ūdens). Un neaizmirstiet notīrīto rotu noskalot ar tīru ūdeni un noslaucīt ar mīkstu drāniņu.

Rotaslietas ar malahītu un tirkīzu mazgājiet ziepju šķīdumā, kam pievienots nedaudz etilspirta.

Lai notīrītu izstrādājumus ar dārgakmeņiem vai pusdārgakmeņiem,  izmantojiet degvīnu vai spirtu.

Koraļļu tīrīšanai lietojiet ziepjūdeni, kam pievienots nedaudz eļļas. Lai atjaunotu laika gaitā izbalējušu koraļļu krāsu, iegremdējiet tos augstas koncentrācijas ūdeņraža pārskābes šķīdumā.

Lai ziloņkaula izstrādājumi atkal būtu kā jauni, iegremdējiet tos 3% ūdeņraža pārskābes šķīdumā un atstājiet uz vairākām stundām, līdz nozūd dzeltējums. Pēc tam tos nomazgājiet tīrā ūdenī un nožāvējiet ar fēnu.

Lai notīrītu dzintara izstrādājumus, iemērciet tos siltā ziepjūdenī vai stipras koncentrācijas spirta šķīdumā. Kārbiņa, kurā glabājat dzintara izstrādājumus, jāizklāj ar mīkstu audumu, lai dzintars netiktu pakļauts berzei. Ja dzintaru nepieciešams nopulēt, ņemiet smalki samaltu krītu un atšķaidiet to ar spirtu, līdz izveidojas putriņa. Uzklājiet šo putriņu uz dzintara un stājieties pie pulēšanas.

 

Avots: www.stilaparks.lv

 

 

AS "Rīgas juvelieri" prezidenta Anatolija Skripnika ieteikums rotu kopšanai:

 

Traukā ielej glāzi verdoša ūdens. Pievieno ēdamkaroti šampūna vai trauku mazgājamā līdzekļa un ēdamkaroti ožamā spirta. Samaisa un iegūtajā šķīdumā ievieto gredzenus, ķēdītes, auskarus. Ja vēlas, traukam uzliek vāku un atstāj, lai uzkrājušies netīrumi atmiekšķējas. Kad ūdens padzisis un tajā var ievietot pirkstus, rotas izņem un viegli patīra ar zobu birstīti. Noskalo ar siltu ūdeni, nopūš lieko mitrumu un nopulē ar mīkstu flaneļa lupatiņu. Slapjas rotas nevajag atstāt, lai tās nožūst, jo pēc ūdens iztvaikošanas uz tām būs redzami gaiši pleķīši – ūdenī esošo sāļu nosēdumi.

 

 

Daži internetā atrasti ieteikumi:

1. Nosūbējušu metālu (arī sudrabu) var tīrīt izmantojot šādu metodi: saplēš mazos gabalos alumīnija foliju, pielej karstu ūdeni un pieber kādu ēdamkaroti vārāmās sāls. Traukā ieliek rotaslietas un pamaisa. Atstāj uz 15 minūtēm. Sanāk tāda mājās gatavota elektrolīze, kas noņem tumšo oksīda kārtiņu no metāla virsmām.

2. Efektīvai tīrīšanai var iegādāties speciālus tīrīšanas līdzekļus gan zelta, gan sudraba izstrādājumiem – pietiek tikai rotu iegremdēt šķidrumā un pēc tam kārtīgi noskalot ar ūdeni, lai tā atkal izskatītos kā jauna. Piemēram, Vācijas firmas „Silbo” līdzekļi dažādu juvelierizstrādājumu dažādai kopšanai (saite uz informāciju krievu val.). Tādi ir iegādājami arī Latvijā.   

 

 

(turpinājums 2.daļā)

 

Komentāri (0)  |  2010-08-03 21:50  |  Skatīts: 2291x         Ieteikt draugiem       TweetMe

Atpakaļ