Juvelierizstrādājumu kopšanas ieteikumi no portāla www.zelts.lv
Juvelierizstrādājumos tiek izmantoti dārgmetālu sakausējumi, kas ir diezgan mīksti (īpaši augstas proves sakausējumi), tāpēc izstrādājumiem ātri pazūd spīdums un pulējums. Nepieļaujiet kosmētisko līdzekļu nokļūšanu uz juvelierizstrādājumiem. Izstrādājumus ar dabīgajiem dārgakmeņiem ir jāsargā no aukstas temperatūras iedarbības un ilgstošas atrašanās gaismas avotu tuvumā. Briljanti, smaragdi un hrizolīti ir trausli un var sašķelties no sitiena. Nekāda gadījumā neizmantojiet juvelierizstrādājumus pudeļu atkorķēšanai!
Ja izstrādājuma akmens ir zaudējis savu spīdumu, to ir nepieciešams notīrīt: noskalojiet akmeni ar ūdens - ožamā spirta maisījumu (5-10 pilieni spirta uz glāzi ūdens) vai uz dažam stundām ielieciet siltā ziepju šķīdumā, tad noskalojiet un noslaukiet. Šādi var tīrīt izstrādājumus ar topāzu, berilu, akvamarīnu, ametistu, citrīnu, hrizolītu, granātu, turmalīnu un hrizoprazu.
Īpaši piesardzīgi nepieciešams apieties ar izstrādājumiem no dabīgā tirkīza, koraļļa un pērlēm. To krāsa var mainīties no kosmētikas, smaržām, ziepēm un citu ķīmisku vielu iedarbības, kā arī no saules gaismas. Izstrādājumus ar tirkīzu un koralli iesaka skalot tīrā, aukstā ūdenī un noslaucīt ar zamšādas lupatiņu vai flaneli. Tauku traipus no pērlēm var notīrīt, skalojot tos siltā, tīrā ūdenī un nožāvējot. Izstrādājumus ar emalju tīra ar zobu pulveri, pievienojot tam dažus pilienus ožamā spirta.
Vēl viena tīrīšanas metode ir ar ultraskaņu un speciālo šķīdumu pielietošanu, šādu tīrīšanu veic juvelieru darbnīcās.
Ieteikumi no portāla www.jahonts.lv – „Kā mājas apstākļos tīrīt sudrabu?”
Galvenā sudraba problēma ir tā tīrīšana, jo sudrabs ātri smērējas un zaudē krāsu. Tas notiek palielinātā telpas mitruma dēļ vai, glabājot juvelierizstrādājumus blakus ārstniecības preparātiem, kuri satur sēru. Nav izslēgts, ka sudrabs var kļūt tumšs tā saimnieka veselības stāvokļa pasliktināšanās dēļ. Sudraba krāsas maiņa uz tumšu ir saistīta ar saimnieka ādas individuālajām īpatnībām. Dažiem cilvēkiem rotaslietas mēdz palikt tumšas nedēļas laikā, bet citiem sudraba krāsa praktiski nemainās. Bieži vien sudrabs maina krāsu mijiedarbojoties ar kosmētikas līdzekļiem. Tomēr sudrabu nedrīkst mehāniski tīrīt ar dažādiem sadzīves tīrīšanas līdzekļiem, piemēram, ar zobu pastu, jo tie visi rada juvelierizstrādājumu mikroskopiskus skrāpējumus.
Tieši tādēļ rotaslietu tīrīšanai ir nepieciešams lietot speciālas salvetes un šķidrumus, kuras var iegādāties gandrīz visos juvelierizstrādājumu veikalos. Johnson "Silver Quick" – tas ir viens no izplatītākajiem tīrīšanas šķidrumiem; var izmantot Vācijā ražoto tīrīšanas šķidrumu Leuchtturm. Lietošanas paņēmiens ir ļoti vienkāršs: tīrāmo izstrādājumu ir jāievieto šķidrumā un pēc dažām minūtēm (atkarībā no netīrības pakāpes) jāizņem tīri un spīdoši juvelierizstrādājumi. Tādā šķīdumā var tīrīt izstrādājumus ar dārgakmeņiem un arī bez tiem. Šķidruma sastāvā ietilpst speciālas sastāvdaļas, kuras Jūsu rotaslietas pārklāj ar plānu aizsargslānīti, kurš tās pasargā no tālākas oksidēšanās. Pēc procedūras pabeigšanas izstrādājumi ir jāizņem no šķidruma un jānoskalo ar tīru ūdeni, bet pēc tam jānoslauka ar tīru lupatiņu. Neskatoties uz to sudrabu un zeltu var tīrīt mājas apstākļos ar šādiem paņēmieniem:
- ar zobu pastu vai zobu pulveri, pievienojot sodu. Pie kam tīrīšanu veic ar zobu birstīti.
- ar amonjaka šķīdumu vai ožamo spirtu, kurš atšķaidīts ar ūdeni attiecībās 1:10. Šajā šķidrumā ir jāsamitrina lupatiņa un ar to jātīra izstrādājumi, bet ja izstrādājumi ir ļoti netīri, tos var pat šķīdumā iegremdēt.
Ir svarīgi iegaumēt juvelierizstrādājumu glabāšanas noteikumus. Lai izvairītos no tumšu plankumu parādīšanās uz sudraba un zelta izstrādājumiem, kuri var rasties no saskares ar mitru ādu, rotaslietas pēc noņemšanas ir jānoslauka ar sausu mitru flaneļa drānu. Visus juvelierizstrādājumus un rotaslietas vislabāk noņemt mājas darbu, saimniecības darbu laikā, saskarē ar ķimikālijām u.tml. Tas palīdzēs samazināt bojājumus un pēc iespējas samazināt nosmērēšanos. Rotaslietas ieteicams noņemt pirms tādu kosmētikas līdzekļu lietošanas, kuri satur sēru vai dzīvsudraba sāļus. Sērs ļoti ātri ar sudrabu izveido tumšu savienojumus. Tāpat uz sudraba tumšus plankumus var atstāt jods. Juvelierizstrādājumus ir paredzēts glabāt sausās telpās speciālos futlāros tā, rotaslietas viena ar otru nesaskartos. Ievērojot šos noteikumus, juvelierizstrādājumi kalpos daudz ilgāk un tos nāksies retāk tīrīt.